Історія розвитку Української академії банківської справи

Окремий розділ музею присвячений власне навчальному закладу – Українській академії банківської справи. Експонати, нагороди, фотографії. накопичувалися з початку заснування академії, їх збирали всі підрозділи ВНЗ. Символічні ключі від корпусів, дипломи та медалі, історичні знімки розповідають про будівництво, зміцнення матеріально-технічної бази вишу, розвиток науки, досягнення в навчанні та найпомітніші віхи студентського життя.

1996-й став роком створення в академії в Сумах. Напевне, є щось символічне в тому, що цього ж року в Україні була введена в обіг гривня, якій теж відведено належне місце серед музейних матеріалів. Це – ще одне дітище НБУ. Незважаючи на труднощі та проблеми, українська валюта за 17 років не лише "прижилася", а й вистояла! Так само зайняла гідну нішу у вітчизняному освітньому просторі й наша академія.

Частина музейних експонатів відображає непросту історію створення академії в місті над Пслом. Як відомо, "винуватцем" цього непересічного явища став перший ректор і організатор навчального закладу А. О. Єпіфанов. Анатолій Олександрович вимріяв цю ідею і зумів переконати українських високопосадовців у необхідності заснування у Сумському регіоні, який здавна славився своїми традиціями у становленні та розвитку банківської системи, вузькоспеціалізованого економічного навчального закладу. У середині 90-х років минулого століття наш край відчував гостру потребу в молодих, незаангажованих кадрах для ринкової економіки.

Незважаючи на складності, в лютому 1996 року була підписана Постанова Кабінету Міністрів України про створення ДВНЗ "Українська академія банківської справи Національного банку України". А потім почалася напружена, майже фантастична робота, пов'язана із зведенням корпусів навчального закладу. Моральну і матеріальну допомогу академії завжди надавав і сьогодні надає Національний банк України та його Правління. На стендах розміщені фотографії Анатолія Єпіфанова та "хрещених батьків" академії – колишніх Голів НБУ Віктора Ющенка та Володимира Стельмаха, які надали неоціненну допомогу в становленні та розвитку вишу.

За музейними світлинами можна простежити хронологію створення та розбудови УАБС НБУ. Так, у 1996 році насамперед відбулася реконструкція приміщення колишньої школи №2 (а ще раніше – жіночої гімназії).

Уже на початку навчального року повністю оновлена будівля в центрі міста гостинно відчинила двері для перших студентів академії. Так почав працювати перший корпус навчального закладу (нині там розміщується юридичний факультет).

У 2000 році було реконструйовано ще одну будівлю в центрі Сум під навчальний корпус №2. А через рік поруч з'явилася невимовної краси унікальна споруда, відновлена історична пам'ятка архітектури – головний корпус академії. Свідками цих історичних подій стали не лише фотознімки, а й символічні ключі, розміщені в музейних вітринах.

Фотографії та документи розкажуть вам про те, що в 2002 році було зведено унікальний легкоатлетичний манеж, якому Постановою Кабміну надано статус Центру олімпійської підготовки, а згодом – медико-санітарну частину, реконструйовано прекрасні студентські гуртожитки.

У 2007 році споруджено комфортабельний гуртожиток-готель "Олімпійський" із сучасним басейном і тенісним кортом.

У грудні 2009 року в академії відбулася ще одна визначна подія, зафіксована фотознімками: за участі Президента України Віктора Ющенка відкрито потужну наукову бібліотеку УАБС НБУ, подібну якій важко знайти на теренах СНД.

Це – науковий, освітній, інформаційний та соціокультурний центр із найсучаснішим оснащенням та цілим спектром інноваційних технологій. Головні переваги бібліотеки – вільний доступ до літератури, оперативність в отриманні необхідної інформації та комфортні умови для роботи.

У травні 2011 року на базі наукової бібліотеки академії за участі колишнього Голови Представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейри було відкрито Інформаційний Центр Європейського Союзу, який став одним із основних джерел інформації про ЄС. Центр створено для сприяння дослідженням з питань європейської інтеграції.

Цього ж року в приміщенні наукової бібліотеки УАБС НБУ відкрито Польсько-український центр, що став своєрідною Сумською філією Польського консульства в академії.

Чільне місце в експозиції посідають нагороди (дипломи, призи, статуетки), отримані академією упродовж усього періоду її існування. За короткий час академія зуміла заявити про себе як про виш європейського зразка, в якому готують фахівців нового мислення, наукову еліту.

Не випадково за рейтингом Академії наук вищої школи України "Софія Київська" УАБС НБУ увійшла до десятки кращих вищих економічних вишів держави. На Міжнародній виставці навчальних закладів "Сучасна освіта України-2002" академія нагороджена срібною медаллю та дипломом "За вагомий внесок у розвиток національної системи освіти". У 2004 році ВНЗ удостоєний бронзової медалі у номінації "Інноваційні педагогічні методи в навчальному процесі", а в 2005 році нагороджений бронзовою статуеткою як один із кращих ВНЗ держави. У 2008 році академія визнана переможцем Всеукраїнського конкурсу "100 кращих товарів України" в номінації "Надання освітніх послуг" і отримала нагороди серед 115 найкращих підприємств, фірм, організацій і вищих навчальних закладів держави. У 2010 році УАБС НБУ відзначена престижною нагородою та дипломом за перемогу у Всеукраїнському конкурсі "НСМЕП – 10 кроків до успіху". У 2011 році академію визнано переможцем І Всеукраїнського конкурсу "Кращий вищий навчальний заклад з підготовки фахівців банківсько-фінансової сфери-2011".

Цілий блок фотографій розповідає про широкі партнерські відносини академії із зарубіжними вишами: про візити іноземних гостей до УАБС НБУ та поїздки наших викладачів і студентів за кордон, підписання взаємовигідних угод, спільне проведення науково-практичних конференцій, семінарів, участь у різних проектах. Сьогодні академія співпрацює більш ніж з 40 зарубіжними партнерами.

Значна увага в музеї приділена розповіді про яскраве студентське життя. У академії навчаються юнаки і дівчата з усієї України. Їх приваблює виш, у якому створені всі умови для навчання та відпочинку. На світлинах ми бачимо студентів в аудиторіях і в провулку Академічному, біля світло-бузкових навчальних корпусів, у дилінговому класі та навчально-тренувальному банку "АкадемБанк", у бібліотеці та в Студентському сквері. Тут же розміщені дипломи та грамоти, якими відзначена студентська молодь за відмінне навчання, наукові, спортивні та мистецькі досягнення. А ще з фотознімків на нас дивляться усміхнені обличчя юнаків і дівчат, які беруть участь у концертах, конкурсах та фестивалях, у роботі численних спортивних секцій, любительських клубів та об'єднань, у поїздках та прогулянках на природі. Словом, ми переконуємося в тому, що студенти академії вміють цікаво й змістовно проводити свій вільний час.

Окремий колаж із різних випусків газет і фотознімків розповідає про історію та розвиток студентської газети "АкадеМіх". Тут же вміщено і буклет "10 років на пульсі життя академії", випущений з нагоди ювілею видання. Нещодавно газеті виповнилося вже 14 років.

При вході до музею привертає погляд ікона Охтирської Божої матері початку ХІХ століття, передана з обласного державного архіву. Це – один із списків (варіантів) ікони, визнаної чудотворною. Вона вже давно стала оберегом нашого музею.

Подібного музею (особливо, що стосується історії грошей та розвитку банківської системи) немає ні в Сумах, ні в області. Та й в Україні, це, напевне, рідкість. Музей академії – це живий організм, який постійно оновлюється і поповнюється все новими експонатами, адже історія Української академії банківської справи Національного банку України пишеться щодня, і її найяскравіші сторінки – ще попереду.