"Розвиток банківської справи на Сумщині та історія грошей" – під такою назвою 10 вересня відбулося виїзне засідання обласного прес-клубу на базі нашої академії. Спершу журналістів познайомили з музеєм історії розвитку банківської справи на Сумщині та історії грошей, а потім запросили до актового залу, де відбулася презентація монографії "Розвиток банківської справи на Сумщині" за загальною редакцією наукового співробітника науково-дослідного центру академії, кандидата економічних наук, доцента С.В. Тихенка.

З вітальним словом до присутніх звернувся в. о. ректора УАБС НБУ, професор С. М. Козьменко:

– У нашій області, та й в Україні академія вважається "родзинкою", а в самій академії такою "родзинкою" ми по праву називаємо наш музей, адже такого, за великим рахунком, немає більше ніде в країні. За творчість та ентузіазм ми дуже вдячні завідувачу музею, науковому співробітнику науково-дослідного центру Сергію Володимировичу Тихенку.

Затим С.В. Тихенко зробив для присутніх коротеньку екскурсію музеєм, розповівши про історію його створення та про найцікавіші документи та експонати. Більшість із представників ЗМІ вперше побували в цьому музеї, тому з непідробним інтересом слухали цікаву розповідь гіда. Сергій Володимирович повідав журналістам про те, що музей було створено в 2006 році, до 10-річчя академії. Сьогодні тут, залежно від категорії відвідувачів, можна провести три системних екскурсії: "Розвиток банківської справи на Сумщині"; "Історія грошей" та "Історія розвитку академії".

При зборі експонатів багато в чому допоміг Національний банк України, виділивши академії цілу колекцію бон (від найперших грошей до сучасних, від старовинних металевих монет до сувенірних грошей та пам’ятних медалей НБУ). Так, на вагах розміщуються мушлі, які колись відповідали грошовому еквіваленту, потім їх замінили шкіри білок та інші цінні речі, а вже згодом почали з’являтися монети та паперові знаки. Поруч із старовинними грошима мирно "уживаються" пластикові картки. Паперові гроші невпинно поступаються місцем електронним, і, напевне, незабаром зовсім зникнуть з обігу…

Сергій Володимирович у своїй розповіді зупинився на наших земляках, яскравих постатях у царині фінансів і банківської справи: Олексія Алчевського – купця, промисловця, банкіра, засновника першого акціонерного іпотечного банку – Харківського земельного банку та третього в Російській імперії Харківського торговельного банку; Михайла Терещенка – підприємця, мецената і фінансиста, міністра фінансів Тимчасового уряду, людини, яка врятувала австрійський банк "Кредит-Анштальт" від банкрутства та анексії гітлерівською Німеччиною; Григорія Сокольникова (Гірша Брилліанта) – командуючого армією, першого наркома фінансів СРСР; і вже наших сучасників: Володимира Стельмаха – банкіра, економіста, Голову Національного банку України (2000-2003), (2004-2010), почесного громадянина м. Суми, почесного професора УАБС НБУ; Віктора Ющенка – фінансиста, державного і політичного діяча, Голову Національного банку України (1993-1999), прем’єр-міністра (1999-2001), Президента України (2005-2010), почесного професора академії… За браком часу науковець і краєзнавець змушений був розповісти лише маленьку частку того, що знає, і про що могли б розказати експонати нашого музею. До речі, лише у 2013 році експозиція була оновлена і поповнена понад 60 експонатами (світлинами, цінними паперами, особистими речами банкірів).

Логічним продовженням розповіді, розпочатої в музеї, стало спілкування в актовій залі академії, де, окрім журналістів, зібралися також науковці, історики та краєзнавці. Усіх їх цікавив вихід у світ нової книги (монографії) Сергія Тихенка "Розвиток банківської справи на Сумщині (середина ХІХ-початок ХХ ст.)".

– Я 15 років пропрацював у сумських банках, а потім прийшов на роботу до академії, де почав тісно займатися історією банківництва на Сумщині, адже наш край багатий на історію та талановитих людей, – так пояснив про "причини" роботи над книгою С.В. Тихенко. – Матеріали для дослідження збирав в архівах, бібліотеках, музеях, спілкувався з науковцями та краєзнавцями, істориками, які мені дуже допомогли.

Сьогодні на цю тему Сергій Володимирович може говорити дуже багато, адже вона є цікавою і захоплюючою. Підготовлена книга науково-дослідним центром академії спільно з музеєм, віддрукована в інформаційно-видавничому відділі УАБС НБУ.

Розповідь Сергія Володимировича доповнили укладачі книги: Галина Корогод – кандидат історичних наук, доцент кафедри юридичних дисциплін Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ та Олександр Кисельов – член Національної спілки краєзнавців України, завідуючий Народним музеєм ремесел та побуту Слобожанщини.

Присутні привітали авторів з новим, цікавим і корисним для багатьох виданням і побажали плідної роботи над новими книгами.

Інформацію підготувала
провідний фахівець інформаційно-видавничого відділу
Н.В. Даниленко

Фото оператора відеозапису
В.Р. Ситниченка